کلینیک آسیا کلینیک آسیا کلینیک آسیا کلینیک آسیا کلینیک آسیا

کاشت موی طبیعی به روش FUT


درپیوند موی طبیعی از پشت و کناره های سر مو برداشته شده و در بخشهای طاس شامل سر، ریش، سبیل و ابرو کاشته می شود. این کاربه دو روش میکروسرجری (FUT) و روش جدید غیرجراحی (FIT) انجام می شود. طریقه کاشت موهای برداشته شده در هر دو روش FIT و FUT یکسان است و موها درهردو روش بصورت میکروگرافت کاشته می شوند و اختلاف این دو روش فقط در طریقه برداشت موها است. به عنوان یک اصل کلی در حال حاضر FUT متد استاندارد پیوند مو در دنیا بوده و روش FIT بیشتر به عنوان روش کمکی (یعنی جلسه دوم کاشت مو) و به جهت افزایش تعداد گرافت های برداشته شده مورد استفاده قرار می گیرد و فقط موارد کمی هست که از روش FIT به عنوان جلسه اول پیوند مو استفاده می شود.
کاشت مو یک عمل جراحی سرپایی محسوب شده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. این کار در اطاق عمل کلینیک و یا مرکز جراحی محدود و با ابزارهای عمدتاً یک بار مصرف انجام و بدلیل ماهیت سرپایی آن و رعایت احتیاط های لازمه احتمال بروز عفونت در آن تقریباً صفر است.

 ملاحظات قبل ازعمل
    ■ محدودیت های انجام کاشت مو
    ■ تصورات غلطی که دررابطه باکاشت موی طبیعی و نتایج آن درذهن مردم وجوددارد
    ■ یک فرد طاس چه زمانی بهتر است پیوند مو را انجام دهد؟
    ■ گرافت چیست؟
    ■ تستهای آزمایشگاهی قبل از عمل
    ■ توصیه های قبل ازعمل
    ■ داروهای لازم برای کاشت مو
    ■ مراقبت های پس ازکاشت مو
    ■ عوارض پس از  کاشت مو
    ■ تصحیح کاشت موی قبلی که بصورت نادرست انجام شده است
    ■ نکات بسیارمهم

■ ملاحظات قبل ازعمل

معاینه ابتدایی متقاضی کاشت موی طبیعی و مشورت ایشان با پزشک معالج بسیار اهمیت داشته و کلید موفقیت در این کار به حساب می آید. برخی سؤالاتی که معمولاً از سوی پزشک مطرح می شوند عبارتنداز:
هدف شما از این کار چیست؟
چه ایده آل هایی درذهن خود از این کار دارد؟
کدام قسمت سر از نظر داشتن مو بیشتر برایتان اهمیت دارد؟
مدل موی مورد علاقه شما چیست؟
تاریخچه ریزش موی ارثی در اقوام فرد، سابقه استفاده از دارو برای درمان و لوازم آرایشی برای پوشانیدن منطقه طاسو بسیاری نکات مهم دیگر در جلسه مشاوره مورد سؤال قرار می گیرند.
تمامی سؤالات و ابهامات فرد در رابطه با پیوند مو به درستی و باصداقت قبل از انجام کار پاسخ داده می شوند.گاهی بیماران در مورد پرسش هایی که دارند خجالت کشیده و نمی توانند چیزی را که در ذهن تصورمی کنند، بیان نمایند. در این مواقع پزشک بایستی به کمک بیمارآمده و با طرح سؤالات درست نکات ناگفته را به زبان آورده و سپس از بیمار سؤال شودکه آیا شما در مورد تمامی سؤالات خود قانع شدید و آیا همه مطالب را به درستی فهمیدید؟ برخی نکاتی که معمولاً مورد سؤال از سوی بیمارقرارمی گیرند عبارتند از:
تعدادجلسات موردنیاز برای نتیجه مورد نظربیمار، تعدادجلساتی که عملاً امکان انجام آن در فرد وجوددارد، مدت زمان هر جلسه، فاصله بین جلسات، هزینه کلی جلسات کاشت مو و نتیجه ای که نسبت به این هزینه مورد انتظار است، درد حین عمل و ساعات و روزهای پس ازآن، مدت زمانی که طول می کشد تا پس از هر جلسه علایم جراحی برطرف شده و وضعیت سر به حالت تقریباً عادی برگردد،آیا دیگران در روزهای پس از عمل متوجه کاشت موی من خواهندشد؟ آیا پس از درآمدن موهای کاشته شده مردم می فهمندکه موهای من از نوع کاشته شده است یا اینکه نمای کارکاملاً طبیعی خواهدبود؟ مراقبت های بعد از کاشت مو از نظر نوع،  میزان و مدت زمان لازمه.
متخصص پوست مجرب درانجام کاشت مو در موردفرم طاسی سرشخص، احتمال پیشروی آن، وضعیت بانک موی پشت سرفرد، نتیجه احتمالی کاشت مو، تعیین بهترین ناحیه برای کاشت مو از نظرمسائل زیبایی شناسی و بسیاری نکات کوچک ولی مهم دیگربه تفضیل صحبت کرده و همه مسایل را برای شخص بازمی کند.
برنامه ریزی درازمدت برای انتخاب فرد مناسب کاشت مو خیلی مهم است. انتظارات شخص باید واقعی و متناسب با شرایط وی باشد. متذکرمی شویم که طبیعی ترین نتیجه پیوندمو با تکنیک کاشت به روش میکروگرافت بدست آمده یعنی پس ازمدت زمان مقرر (۹ - ۶ ماه) هیچ کس متوجه کاشت مو در فرد نشده و محل کاشت موکاملاً طبیعی بنظرمی رسد ولی بدلیل محدودیت هایی که بصورت ذاتی  درتکنیک های کاشت مو وجود دارد هیچگاه نمی توان تراکم کاملاً شبیه موهای طبیعی را ایجادکرد.
بهترین فرد برای پیوند موی طبیعی کسی است که درمنطقه دهنده مو دارای موهای ضخیم با تراکم کافی بوده و طاسی وی نیزقابل ملاحظه ولی محدودباشد(منطقه آن کوچک باشد). اگرتراکم موهای قبلی بیمار در منطقه گیرنده مو زیاد باشدممکن است وی پس ازکاشت مو متوجه افزایش بیشتر تعداد موها نشده و لذا رضایت کافی بدست نیاید.

موهای کاشته شده دائمی بوده و لذا بخصوص درمورد خط رویش مو درجلوی سر بایستی کاملاٌ بیمار را توجیه کردو از بابت آن رضایت کامل داشته باشد. درغیراین صورت درآینده مشکلاتی وجود خواهد داشت. قبل از پیوند بایداین خط را دقیقاً مشخص نمود و چون این خط برای مابقی عمربیمار باقی می ماند لذا باید در طراحی آن نهایت دقت را نمود. طراحی این خط یکسری محاسباتی داردکه رعایت آنها برای حصول نتیجه خوب و طبیعی بسیارمهم است.
بطورکلی مهمترین قسمت موی سرازنظر علم زیبایی شناسی چهره، خط رویش مو درجلوی سرمی باشد.ا ین خط اولین قسمتی ازچهره است که درجلوی چشم بیننده به نظرآمده و می تواندنمادی ازسن، زیبایی، جوانی و خوش تیپ بودن وی باشد. این خط چیزی است که باصطلاح قاب (چهارچوب) صورت را تشکیل داده و لذا اهمیت فوق العاده ای درزیبایی چهره بازی می کند. بنابراین بازسازی خط فوق به صورت تا حدامکان طبیعی و متناسب با سن بیمار و با در نظر گرفتن آینده وی، مهمترین بخش کاشت موی طبیعی بوده و بایستی وقت و انرژی زیادی برای آن صرف نمود.

خط رویش مو درجلوی سر درحقیقت یک نوار به عرض چند میلیمتر بوده که به صورت طبیعی دارای چندمشخصه می باشد:
۱) شکل کلی این خط شبیه حرف M  است بدین معنی که درطرفین مقداری تو رفته بوده و در وسط به سمت جلو متمایل است.
۲) این خط درهرقسمت دارای نمای نامنظم و تا حدی زیگزاگ است یعنی یک خط صاف و یک دست نمی باشد.
۳) موهای این نوار بصورت فولیکول های تک مویی و نازک هستند.
۴) زاویه خروج موها از پوست درهمه جای این نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت های کناری، موها ضمن حفظ این زاویه مقداری به طرفین هم متمایل شده اند.
۵) درهرقسمت از این نوار همه موها دارای زاویه یکنواخت بوده و هم جهت می باشند.
تمامی این موارد بایستی در کاشت مو در این منطقه حساس رعایت شود در غیر اینصورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی آیدکه بسیارزشت و زننده است و ترمیم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غیرممکن می باشد.

اکثرافراد طاس دوست دارندکه خط موی جلوی سرشان به اندازه زمانی باشدکه ۲۵-۲۰ ساله بوده اند یعنی زمانی که دچار ریزش مو نشده اند. درحالیکه درطراحی این خط، سن قبلی شخص درنظرگرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنین سالهای بعدی عمرشخص  در مدنظرقرارگرفته و خط متناسبی برای وی ترسیم می گردد. به همین دلیل بعنوان یک اصل کلی خط موی جلوی سر بایستی دربالاترین حد ممکنه (نسبت به سن فرد) قرارگیرد. رعایت این اصل بخصوص در مورد نواحی کناری خط موی جلوی سراز اهمیت زیادی برخورداراست.
اصلاح خط موی جلوی سرکه توسط افرادغیرمتخصص و فاقدصلاحیت لازم طراحی وکاشت شده است فوق العاده مشکل  و درخیلی ازموارد غیرممکن است. سخت ترین حالت زمانی است که خط مو را پایین تراز حد عادی آورده اندو اگراین وضعیت باگردکردن بیش ازحد خط نیز همراه باشد (یعنی شکل M رعایت نشده باشد) کاراصلاح به مراتب دشوارتر می گردد. درهرحال بدلیل دشواری اصلاح خط موی غیرعادی بهتراست درانتخاب پزشک معالج دقت و وسواس کافی به عمل آید.

متقاضیان محترم کاشت موی طبیعی بایستی درنظرداشته باشندکه نتیجه کلی کاشت موی طبیعی از نظررضایت بخش بودن و طبیعی شدن کاربه عوامل زیر بستگی دارد:
الف) میزان پوشش دهی موها درمنطقه کاشت که خود تابعی از فاکتورهای ذیل است:
تراکم (تعداد) موهادرناحیه دهنده (بانک مو)، مشخصات ظاهری موهای ناحیه دهنده، مشخصات پوست سر(ازجمله رنگ پوست) درمنطقه طاس، سایز و شکل کلی سربیمارو مشخصات پوست سر در منطقه دهنده.
ب) میزان مهارت پزشک از نظر علم پزشکی و لذا این کار حدالامکان بایستی توسط متخصص پوست و مو انجام شود. اگربه متخصص پوست مراجعه کرده و ایشان به دلایل متعدد توصیه کردکه کاشت مو به دردشما نمی خوردحتماً حرف او را قبول کرده و برای اطمینان به پزشکان با تخصص های دیگرمراجعه نکنید زیرامتخصص پوست است که بدلیل برخورداری ازعلم کاشت مو و وجدان کاری ناشی ازاین دانش بهترین توصیه را به شمامی نماید.
پ) هنرمتخصص پوست که بتواندبا استفاده ازنقاط ضعف و قوت بیماربهترین نتیجه ممکن را برای حال و آینده وی بوجودآورد.
ت) وجدان کاری پزشک که سهم عمده ای ازکاررا تشکیل می دهد.
ث) انتخاب بیمارمناسب کاشت موی طبیعی ازهرنظر(سن، نوع ریزش مو و فاکتورهای دیگر).
ج) وضعیت روحی و روانی بیمار، اهداف ، آرزوها و انتظارات وی که بایستی منطقی و واقع گرایانه باشد.

■ محدودیت های انجام کاشت مو
کاشت موی طبیعی مثل همه کارهای دست بشردارای یکسری محدودیت های بالقوه می باشد. این محدودیت ها بردو نوع هستند:
الف) محدودیت هایی که دررابطه با بیمارمی باشند
۱) تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو. واضح است که هرچقدرمنطقه دهنده مو درفردکوچک تر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمترشده و بالطبع نتیجه کاشت مو هم ضعیف ترخواهدبود.
۲) کیفیت موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو. هرچقدر مو نازک تر و رنگ آن روشن ترباشد میزان پوشانندگی آن (نسبت به موهای ضخیم و مشکی) کمتربوده و تراکم کمتری ایجادمی کنند. در ضمن موهای مجعد پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند.
۳) وسعت منطقه طاس. مشخص است که با افزایش وسعت منطقه طاس(وچون بهرحال تعداد موهای برداشت شده محدوداست) میزان تراکم موهای کاشته شده (یعنی تعداد موها درهرسانتیمترمربع) نیزکاهش می یابد.
ب) محدودیت هایی که دررابطه با تکنیک کاشت موی طبیعی درحال حاضر وجوددارند(به توضیحات قسمت بعدی توجه کنید).

■ تصورات غلطی که دررابطه باکاشت موی طبیعی و نتایج آن درذهن مردم وجوددارد
وقتی فردی متقاضی کاشت موی طبیعی است یکسری تصورات و پیش داوری هایی درذهن خود ازکاشت موی طبیعی و نتایج آن داردکه معمولاً با واقعیات بسیارفاصله دارند. با معاینه صحیح و مشورت ذهنیت فرد روشن شده و متوجه واقعیت های امرمی گردد. شماری از تصورات غلط عامه مردم درموردکاشت موی طبیعی و نتایج آن درذیل آورده شده است:
۱) موهایی راکه اندکی کم پشت شده است می توان باکاشت مو پرپشت ترکرد.
درکاشت مو ازطریق ایجاد یک شکاف بسیار ظریف یک گرافت وارد پوست می شود. این سورخ (با اینکه بسیارظریف است) بهرحال فضایی را اشغال می کند. اگرمنطقه ای که می خواهیم درآن کاشت مو انجام دهیم کاملاً طاس باشد هیچ مشکلی بوجود نخواهدآمد. ولی اگربخواهیم درلابلای موهای موجود(بخصوص اگراین موهاضخیم و باکیفیت باشند)کاشت انجام دهیم لازم است که فضای کافی درلابلای موهای موجود وجود داشته باشد تا بتوان آن شکاف را ایجادنمود.
درحقیقت تا زمانی که بیشتراز ۵۰ - ۴۰ درصداز تراکم موها کاسته نشده است، بدلیل ناکافی بودن فضای (خالی ازمو) د ربین موهای موجود فرد نمی توان درلابلای آنهاشکاف ایجادکرد و اگرهم به زور این کار را انجام دهیم اولاً ممکن است به ریشه موهای اطراف آسیب وارد شودو ثانیاً حتی اگرآسیبی به ریشه موهای اطراف وارد نشود این ریشه ها مزاحم ریشه موی کاشته شده خواهندشدو لذا درحین درآمدن موی کاشته شده باحتمال زیادکیست مویی و جوش های چرکی بد فرم ایجادمی گردد. این ضایعات موجب اختلال دربیرون آمدن موهای کاشته شده گردیده و نتایج کاشت مو را خراب می کنند.
بنابراین منطقی است که کاشت موی طبیعی را زمانی انجام دهیم که حداقل ۵۰ - ۴۰ درصدازموهای یک منطقه ازسردچارریزش شده اند تابتوان بدون مشکل کاشت مو را انجام داد و فردهم ازنتایج آن لذت ببرد.
۲) باکاشت موی طبیعی می توان تراکمی شبیه تراکم موهای کاملاً طبیعی ایجادکرد.
درکاشت موی طبیعی شکاف های بسیارظریفی برای قراردادن گرافت هادرپوست منطقه طاس ایجادمی گردد. اگراین شکاف ها خیلی به همدیگرنزدیک باشند پوست بین آنها پاره شده (جِرمی خورد) ودو شکاف کوچک تبدیل به یک شکاف بزرگ می شودکه چیزمطلوبی نیست. لذا مجبوریم یک فاصله حداقلی را رعایت کنیم. فاصله فوق حدود ۳-۲ برابرفاصله بین موهای با تراکم عادی بوده و به همین نسبت همیشه تراکم موهای کاشته شده درجلسه اول کمتراز تراکم موهای عادی است. درجلسات بعدی می توان این فاصله راکمتر وکمترنمود (البته با توجه به محدودیت تعداد موهای قابل برداشت از پشت سر) ولی بهرحال هیچگاه از نظر فاصله بین موها مانند موهای طبیعی نخواهدشد و بالطبع تراکم کاملاً شبیه موهای طبیعی هم بوجود نخواهدآمد. تراکمی که در جلسه اول کاشت مو می توان بطور معمول ایجادکرد ۳۵ - ۲۰ گرافت در هر سانتیمتر مربع است که آن را می توان در جلسات بعدی تا ۵۰ - ۴۰ افزایش داد. تبلیغاتی که در رسانه ها (بخصوص کانال های ماهواره ای) شده و ادعا می شود که تراکمی شبیه تراکم موی عادی (و گاهی بیشتر از تراکم موی طبیعی !) بوجود می آید شیادی بوده و صحت ندارد.
۳) یک فرد طاس تا هر چند جلسه که بخواهد می تواند کاشت مو انجام دهد.
کاشت موی طبیعی دارای یکسری محدودیت های بالقوه می باشدکه یکی از مهمترین آنها محدود بودن تعدادجلسه های قابل انجام کاشت مو در هر فرد است. علت این محدودیت آن است که تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو بیشتر از حد مشخصی نمی باشد (حدود ۱۵ - ۱۲ هزار تار مو).
بعنوان یک اصل کلی فقط تا حدی می توان ازموهای منطقه دهنده مو برداشت کردکه آسیبی به منطقه برداشت وارد نشده ،پوست تحمل کشش برداشت را داشته باشد و در ضمن نمای ظاهری آن هم بدشکل و بدفرم نشود. بنابراین تعدادموهای قابل برداشت محدودیت داشته و نمی توان همه این موها را برداشت کرد.
ازصحبت های بالامشخص می شودکه حتی دربهترین شرایط تعدادموهای قابل دسترس برای کاشت درمنطقه طاس محدود می باشد. در روش FUT معمولاً ۴ - ۳ هزار تارمو در یک جلسه بیشترنمی توان برداشت کرد و در روش FIT بسته به مشخصات پوست و موی فرد این عدد به ۷ - ۵ هزار تار مو در یک جلسه بالغ می گردد.
اغلب بیماران پس ازیک جلسه کاشت موی طبیعی موفقیت آمیز و با مشاهده تراکم کمتر از طبیعی درمنطقه کاشت درخواست کاشت موی مجدد را درهمان ناحیه می کنند با این تصورکه تراکم موهای کاشته شده بیشترو بیشترگردد. اگرچه ازنظرتئوری این کارعملی می باشدولی یک نکته ظریف درآن وجود دارد.کاشت موی مجدد مستلزم برداشت دوباره مو ازمنطقه دهنده است و با این کارتعداد موهای موجود دربانک موی فرد درمنطقه دهنده کمتر و کمترمی شود. باکم شدن این موها دیگرمویی برای کاشت موی بعدی درمناطق طاسی که درآینده بوجودمی آیند(که حتماً این اتفاق می افتدزیرا ریزش موی مردانه یک روند روبه جلو و دائمی است) باقی نمی ماندو بعداً برای بیمارمشکلاتی بوجودمی آید.
تصورکنیدکه برای فرد۳ - ۲ بارکاشت مو در جلوی سرانجام دهیم تا تراکم بسیارخوب بوجود آید و طبیعی است که تعداد موهای قابل برداشت ازبانک موی پشت سرهم به شدت کاهش پیدامی کند. پس از گذشت چند سال موهای قسمت های عقب منطقه کاشته شده دچار ریزش موی مردانه شده و نیاز به کاشت مو پیدا می کنند ولی متأسفانه مویی درپشت سرنمانده تا این کار را انجام دهیم. پس بعنوان یک اصل بایستی همیشه دربرداشت مو از ناحیه دهنده جانب احتیاط را رعایت کردو برای آینده هم ذخیره ای باقی گذاشت.
۴)کاشت موی طبیعی سرطان زا است.
این مسئله به هیچ عنوان صحت ندارد و اصولاً ماهیت انجام کاردرکاشت موی طبیعی طوری است که هیچ ارتباطی با عوامل سرطان زای پوست ندارد. مهمترین عوامل دخیل درسرطان پوست عبارتنداز: ژنتیک، برخی موادمعدنی مثل آرسنیک و سیلیکون، اشعه آفتاب، هیدروکربن های کارسینوژن و بعضی از بیماری های ارثی.
۵) پس ازکاشت موی طبیعی سردردهای بدی بوجودمی آید.
با متدهای قدیمی (که ازلوازم غیرظریف استفاده می شد)گاهی سردردهایی پس ازکاشت مو بوجود می آمدولی با تکنیک های مدرن امروزی و بهره گیری از ابزاربسیار ظریف این مسئله منتفی شده است. درحقیقت اگرفرددچارسردردهای میگرنی باشد باکاشت موی طبیعی میزان سردرد وی کاهش پیدامی کند. البته در ۲-۱ شب اول پس ازکاشت مو امکان وجود سردرد خفیف (مثل هرعمل دیگر) می رودکه با مسکن های معمولی به سرعت برطرف شده و مشکل خاصی پیش نمی آید.
۶) باکاشت موی طبیعی ازریزش موهای موجود فرد(موهایی که درحال حاضروجوددارند) هم جلوگیری خواهد شد.
مشخص است که کاشت مو برای وضعیت فعلی طاسی بیمار انجام شده و جز تجویز داروهایی مثل ماینوکسیدیل و فیناستراید کار دیگری برای موهای موجود فرد نمی توان انجام داد . ریزش یا عدم ریزش موهای فرد در آینده در رابطه با وضعیت ژنتیکی وی بوده و ارتباطی با کاشت موی فعلی ایشان ندارد.
لازم به ذکراست که اگرکاشت مو توسط افراد فاقدصلاحیت علمی برای انجام این کارحساس انجام شود، احتمال آسیب رسیدن به موهای موجود فرد رفته و ممکن است این موها دچارریزش بدلیل آسیب شوند ولی درهرحال ریزش موی ژنتیکی وی تحت الشعاع قرارنمی گیردو سیرخود را طی می کند.
 ۷) تاهرمقداری که فردتمایل داشته باشد می توان خط رویش مو درجلوی سر را پایین آورد.
خط رویش مو درجلوی سر درحقیقت یک نوارباریک از پوست سربوده که حد فاصل پوست بدون موی پیشانی با پوست کاملاً پرموی نواحی پشت این نواراست. طراحی این خط یکسری محاسباتی داردکه رعایت آنها برای حصول نتیجه خوب و طبیعی بسیارمهم است.اگربه عکس پایین دقت کنیدمتوجه می شویدکه ازخط رویش مودرجلوی سرتا انتهای چانه را می توان به سه قسمت مساوی تقسیم کردکه عبارتنداز:
الف) ازخط رویش مو تا ناحیه بین دو ابرو
ب) ازناحیه بین دو ابرو تا نوک بینی
ج) ازنوک بینی تا انتهای چانه.
این فواصل بطورنرمال ۹ - ۷ سانتیمترمی باشند. رعایت دقیق این محاسبه درطبیعی نشان داده شدن خط موی جدیدی که برای بیماردرست می شود، نهایت اهمیت را دارا می باشد.

فاکتورهایی که درطراحی مناسب و صحیح خط موی جلوی سرازسوی پزشک لحاظ می شوند عبارتنداز:
میزان و نوع ریزش موی سر، سن فرد، شکل کلی سربیمار، احتمال ریزش مو درآینده (و لذا نیاز به جلسات بعدی کاشت مو) و انتظارات بیمار.
اصرار بیماربه پایین آوردن زیاده ازحداین خط یاگردکردن بیش از معمول آن موجب غیرطبیعی شدن موهای جلوی سرمی گردد و نمای خوبی ندارد. اکثر بیمارانی که با خط موی پیشنهادی متخصص پوست موافقت ندارند، وقتیکه موها درآمدند نظرشان عوض شده و متوجه می شوندکه آن موقع حق با پزشک معالجشان بوده است. در هرحال اگر هم پس ازدرآمدن موها نارضایتی وجودداشته باشد، همیشه می توان آن را پایین ترآورد یا گردتر نمود ولی اگر این خط از ابتدا بد طراحی شود اصلاح آن بسیار مشکل و گاهی غیرممکن است. طراحی خط موی جلوی سر مطلبی است که اغلب وقت زیادی را گرفته و در مورد محل و شکل آن باید به اندازه کافی با بیمار مشورت شود و هیچگاه درخواست های غیرمنطقی اشخاص موردموافقت قرارنگیرد.
بطورکلی بهتراست که درطراحی خط مو محتاط عمل نموده زیرا همیشه می توان بعداً خط مو را پایین ترآورد ولی بالاتربردن آن خیلی  مشکل است. بیماران کم سن معمولاً درخواست خط موی پایین تر ازحد نرمال دارند ولی بایستی گفت که ممکن است یک خط موی پایین برای سن ۲۰ سالگی مناسب باشدولی برای سن ۴۰-۳۰ سالگی زشت و غیرعادی است. اغلب قانع کردن فرداز این نظرمشکل است. بخصوص بیماران کم سن دارای ریزش موی شدیددر صحبت با پزشک نرمش کمتری نشان داده و رسیدن به تفاهم باآنها دشوار است زیرا این گروه سنی درباره محل مناسب خط موی جلوی سربرداشت نادرستی داشته وچون به شدت نگران وضعیت فعلی خودهستند نمی تواننددر موردآینده خود تصوردرستی داشته باشند.

۸) تعداد موهای برداشته شده ازمنطقه دهنده پس ازکاشت درمنطقه طاس بیشترمی شود و تراکم آن به مرور زمان افزایش می یابد.
تعدادموهای هرفرد پس از تولد زیاد نشده و با گذشت زمان بصورت نرمال کاهش هم پیدامی کند. بنابراین هرتعداد موکه کاشته شود همان مقدار درمی آیدو  تغییری درتعدادآنها بوجود نخواهدآمد.
۹) موها را می توان از پوست سربرداشت و درآزمایشگاه آنها را تکثیرنمود.
این مسئله فعلاً در حد تحقیقات و آزمایشگاه بوده و کاربرد عملی پیدا نکرده است. تحقیقاتی که در حال حاضر انجام می شود بیشتر روی این موضوع تکیه می کنند که تعدادی از موهای پشت سر فرد را گرفته و سلول های زایای ریشه مو را از آن ها جدا می کنند. سپس این سلول ها درمحیط کشت آزمایشگاه تکثیر پیدا کرده بطوریکه تعداد آنها به صدها هزار می رسد و در ضمن آنها را با عناصر دیگر ترکیب می کننند تا قدرت رشد آنها افزایش پیدا کند. بعداً این سلول ها در نواحی طاس بصورت تزریق زیر جلدی می شوند. سلول های تزریق شده تبدیل به موهای جدید گردیده و طاسی فرد برطرف می گردد. به این متد جدید درمانی، روش  FCI گفته می شود. این روش جدید می تواند هم برای رشد و ضخیم شدن مجدد موهای ضعیف  شده قبلی فرد مورد استفاده قرار گرفته و هم باعث رشد موهای جدید در مناطق کاملاً طاس و بدون مو گردد. نظر به اینکه در این روش محدودیت تعداد موهای قابل کاشت وجود ندارد لذا این امید هست که بتوان در یک فرد کاملاً طاس که فقط دارای تعداد اندکی مو در پشت سرش است، یک سر پر از مو بوجود آورد. با این متد همچنین می توان برای خانم های دارای ریزش مو بصورت گسترده و پخش نیز کاشت مو انجام داد. البته تا رسیدن به نتیجه مطلوب هنوز راه زیادی باقی مانده و این تکنیک در حال حاضر کاربرد عملی پیدا نکرده است.
۱۰) ازموی نواحی دیگر (بجز پشت و اطراف سر) شامل ریش، زیربغل، منطقه تناسلی، سینه، پشت، شکم و دست و پامی توان بعنوان منطقه دهنده استفاده کرد.
 موهای مناطق مختلف بدن دارای تفاوت های ساختاری و

Scroll to Top