کلینیک آسیا کلینیک آسیا کلینیک آسیا کلینیک آسیا کلینیک آسیا

رفع انواع لک و کک‌ومک


كك‌ومك نقاط كوچك قهوهای رنگی است كه اغلب در ناحیه صورت افراد با پوستهای روشن ایجاد می شود . اغلب افرادی که به كك‌ومك مبتلا هستند روشهای زیادی برای درمان آن تجربه کرده‌اند. ازجمله این روشها میتوان لایه‌برداری نقطه‌ای، استفاده از كرمهای بی‌رنگ كننده، لایه‌برداری شیمیایی كل صورت و کرایوتراپی را نام برد.
 
اشکال اغلب روشهای ذکر شده این است كه كك‌ومك را كمرنگ می‌كنند ولی توانایی محو كامل آن را ندارند، از طرف دیگر درمان کک‌ومک با این روشها موقتی بوده و پس از مدتی کک‌ومک ها برمیگردند.
 
اما روش جدیدی كه با موفقیت زیادی همراه ‌است، از بین بردن موضعی كك‌ومك توسط لیزر است .
 
لیزرهايی مانند532nm Nd:YAG KTP Q-Switched laser or Q-Switched Ruby laser و IPLاز محلی که باید درمان شود عبور می کند رنگدانه ملانین (لکه های سیاه رنگ) است که باعث بوجود آمدن کک و مک با نور لیزر برداشته می شود.  نور لیزر به ویژه سبز رنگ آن بر روی کک و مک و لکه های قهوه ای موثر تر است.
دلیل آنکه چرا نور سبز رنگ لیزر  برای از بین بردن لکه های قهوه ای موثر است این است که رنگدانه ملانین برای جلوگیری از طول موجهای کوتاه نور طراحی شده است  به بیانی دیگر نور ماوراء بنفش کوتاه تر از هر رنگ  نور قابل رویتی است. نور ماوراء بنفش ابتدا با طول موج بلند بنفش ، سپس آبی، سبز، زرد، نارنجی، قرمز، و بعد مادون قرمز که نامرئی است. بنابراین طول موج های کوتاه تر از نور به شدت توسط ملانین  جذب می شود، در نتیجه می توانید با انرژی های بسیار کم نور سبز  لکه های قهوه ای را درمان کنید.
 
مهمترین مزیت روش  این است که اشعه لیزر فقط بر روی كك‌ومك متمركز است و به سایر نواحی پوست تابیده نمی‌شود . همین ویژگی باعث می شود كه استفاده از ليزر دایمی و بدون عارضه باشد .
از طرفی در روش ليزر بیمار پس از انجام لیزر می تواند بلا فاصله به سركار برگردد و لزومی به ماندن در خانه بدلیل مراقبت از آفتاب وجود ندارد .
 
تنها كاری كه لازم است بیمار پس از برداشت كك‌ومك با لیزر انجام دهد استفاده مداوم و مكرر از كرم ضدآفتاب است. از مزایای دیگر برداشت كك‌ومك با لیزر این است كه تنها یك جلسه لیزر برای از بین بردن تمامی كك‌ومك های بیمار كافی است .این مساله به معنی رفع کامل کک‌ومک ها با صرف حداقل هزینه و وقت بیمار است. در ضمن انجام لیزر برای كك‌ومك بدون درد است و حتی استفاده از بیحسی موضعی نیز لازم نمی باشد.
بهترین مسئله در مورد کک و مک این است که آنها بسیار قابل درمان با لیزر می باشند. درمان معمولا با یک نتیجه بسیار رضایت بخش به پایان می رسد.
 
عوارض جانبی احتمالی
 
یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از درمان پیش آید این است که کمی پوست، پوسته پوسته می شود و یا کمی از کبودی بوجود امده در اثر درمان ممکن است یک هفته تا دو هفته طول بکشد تا درمان یابند.

Scroll to Top